Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Zdrowie » Alzheimer test zegara

Alzheimer test zegara

Alzheimer test zegara

Na Alzheimera chorują zazwyczaj seniorzy po 70 roku życia, jednak choroba może dotknąć także osoby młodsze. Obecnie na świecie żyje 40 milionów ludzi dotkniętych Alzheimerem. Lekarze podczas diagnozowania stosują m.in. test zegara.

Choroba Alzheimera?

Jest to schorzenie, które powoduje całkowitą degradację struktury mózgu, przez co może dojść do utraty pamięci oraz zmian w zachowaniu osoby chorej. Szczególnym problemem są zaburzenia osobowości oraz zmiany nastrojów. Osoba chora może być często agresywna i niebezpieczna dla otoczenia. Nawet wykonywanie codziennych czynności okazuje się dużym problemem, dlatego samodzielne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Czasem dobrym rozwiązaniem dla rodziny jest przekazanie osoby chorej do specjalistycznego domu opieki.

Alzheimer test zegara

Test zegara

Alzheimer test zegara jest prostym sposobem, żeby sprawdzić, czy osoba jest chora. Pacjent musi narysować zegar, a następnie zaznaczyć na nim właściwą godzinę. Dzięki temu lekarz może ocenić planowanie oraz wykonywanie zadań, a także koordynację ruchowo-wzrokową. Ważny jest kształt tarczy, a także kolejność oraz kierunek wypisanych cyfr. Lekarz zwraca również uwagę na to, czy cyfry zostały narysowane wewnątrz obrysu, a także, czy nie ma żadnych zbędnych cyfr. Takie zadanie pomaga ocenić lekarzowi stan mózgu, a także rodzaj demencji lub chorobę Alzheimera. Warto zauważyć, że wykonanie testu jest pomocne także przy zdiagnozowaniu schizofrenii. Chore osoby czasami próbują na zegarze zaznaczyć również minuty, co powoduje, że finalny efekt rysunku nie jest czytelny. Test został pierwszy raz przeprowadzony w 1953 roku. Badanie pomaga określić stopień urazu mózgu oraz zaburzenia. Jest to efektywny sposób wykrycia wczesnego stadium choroby Alzheimera.

Właściwa opieka to podstawa

Zapewnienie osobie dotkniętej Alzheimerem odpowiedniej opieki i bezpiecznej przestrzeni to podstawa. Jest to schorzenie, na które nie ma jeszcze leku. Choroba niestety postępuje, a pacjent staje się coraz bardziej zależny od otoczenia, a ostatecznie potrzebuje całodobowej opieki. Jednak postęp można spowolnić, wymaga to m.in.:

  • farmakoterapii,
  • stworzenia odpowiedniego otoczenia.

Pomocna bywa także rehabilitacja ruchowa i intelektualna oraz odpowiednia dieta. Pacjent wymaga fachowej opieki, której rodzina może nie podołać, dlatego warto czasem rozważyć umieszczenie seniora w specjalnym ośrodku. Idealnym miejscem jest dom opieki w Warszawie dla chorych na alzheimera. Ośrodek dysponuje fachową opieką oraz bezpiecznym i funkcjonalnym otoczeniem, które sprawiają, że osoby starsze czują się w nim jak w domu.

Dowiedz się więcej na temat choroby Alzheimera i jej pierwszych objawów.

2 komentarze do “Alzheimer test zegara”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *