Toaleta przenośna jest nieodłącznym elementem krajobrazu eventowego, tworząc zaplecze sanitarne w miejscach pozbawionych środków do załatwienia podstawowych, ludzkich potrzeb. Ostatnio mocno ograniczone przez pandemię wszelkie imprezy plenerowe, dni miasta, koncerty i wielodniowe festiwale nie mogły by się odbyć w świetle wymogów sanitarnych bez odpowiedniego obłożenia właściwą ilością punktów toaletowych. Bez dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnych możliwe jest przyjęcie setek, a nawet tysięcy uczestników. Dzięki przenośnym rozwiązaniom sanitarnym, mogą to być miejsca daleko od miejskiej infrastruktury.
Dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb niepełnosprawnych
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęca się dostosowywaniu architektury do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Tworzenie specjalnych ramp i podjazdów, perforowane powierzchnie dla niedowidzących, windy i specjalna sygnalizacja na przejściach dla pieszych. Są to konieczne rozwiązania, które chociaż w pewnym stopniu pozwalają na aktywizację osób niepełnosprawnych. Znoszenie sztucznych barier w miejskiej tkance to otwarcie się na potrzeby ludzi, którzy bez odpowiedniej troski byliby skazani na permanentne pozostawanie w domach. Udogodnienia w środkach komunikacji, dostosowane samochody i specjalistyczne wózki pozwalające nawet na uprawianie dyscyplin sportowych to znak czasu, będący wykładnią społecznej wrażliwości na miarę cywilizacji dwudziestego pierwszego wieku. Stąd toalety przenośne będą dostosowywać na miarę czasów oraz potrzeb ludzi.
Otwarcie się organizatorów imprez kulturalnych na osoby niepełnosprawne
Nie inaczej jest w przypadku rozmaitych wydarzeń skupiających dużą publikę. Coraz częściej na koncertach można spotkać osoby na wózkach. Są one wpuszczane do specjalnie dla nich wydzielonej strefy, np. za sceną. Tam, ze swoim opiekunem, mogą bezpiecznie cieszyć się wydarzeniem.
O nich również muszą pamiętać koordynatorzy zaplecza sanitarnego, zapewniając w każdym zestawie przenośnych toalet, przynajmniej jedną dostosowaną do ich potrzeb. W założeniu toaleta przenośna dla niepełnosprawnych nie różni się znacznie od typowej kabiny. Na pewno jest obszerniejsza, aby zapewnić wewnątrz możliwość manewrów wózkiem inwalidzkim. Konstrukcja podestu umożliwia wjazd na wózku, a specjalne poręcze są dodatkowym wsparciem.
Społeczna odpowiedzialność w przestrzeni publicznej
Warto, aby osoby decyzyjne pamiętały o przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalna toaleta powinna być ustawiona w parkach, na plażach, polach kempingowych i podczas miejskich wydarzeń. Obciążenie takich urządzeń może być mniejsze niż te ustawione dla innych osób, ale jest to odpowiedzialna decyzja podyktowana wrażliwością społeczną. Zobacz także różne rodzaje toalet przenośnych.
Dowiedz się więcej o nowoczesnym urządzeniu Sesame Phone, które ułatwia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.
Twój blog jest moim codziennym dawkiem pozytywności.
To jest dokładnie to, czego szukałem.