Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Lifestyle » Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko – niezbędne informacje

Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko – niezbędne informacje

Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko

  Ten czas w roku to czas rozliczeń z fiskusem i regulowania swoich zobowiązań podatkowych za miniony rok. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu rocznym. Jaka ulga przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka niepełnosprawnego?

Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko – niezbędne informacje

Koniecznie trzeba zacząć od zaznaczenia, że nie ma ulgi, która przysługuje wyłącznie dzieciom niepełnosprawnym. Rodzice mogą za to skorzystać z ulgi na dziecko (tzw. ulgi prorodzinnej) oraz z ulgi rehabilitacyjnej. Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko jest więc połączeniem tych dwóch ulg i obie je powinno uwzględnić się w swoim rozliczeniu.

Ulga na dziecko

To bardzo popularna ulga, z której mogą skorzystać rodzice wszystkich dzieci, którzy spełniają określone kryterium dochodowe. Przestaje ono jednak obowiązywać, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko. Ulga na dziecko wynosi:

 • 1112,04 zł w stosunku rocznym na pierwsze i drugie dziecko,
 • 2000,04 zł w stosunku rocznym za trzecie dziecko,
 •  2700 zł w stosunku rocznym za czwarte dziecko i każde następne.

Z ulgi tej mogą skorzystać rodzice lub opiekunowie, którzy sprawują samodzielnie opiekę nad dzieckiem. Nie przysługuje więc ona za miesiące, które dziecko spędziło w zakładzie opiekuńczym albo całodobowej instytucji medycznej. Tutaj warto też zaznaczyć, że w przypadku dzieci zdrowych ulga przysługuje do uzyskania pełnoletności lub do końca nauki (maksymalnie 25. rok życia). W przypadku dzieci niepełnosprawnych ulga przysługuje niezależnie od ich wieku. Ulga na dziecko to rodzaj ulgi podatkowej oferowany przez polskie Ministerstwo Finansów, który pozwala rodzicom skorzystać z niższych stawek podatkowych w sytuacji gdy posiadają dzieci. Obejmuje również szereg uprawnień, takich jak matczyny świadczenia wychowawcze czy karta Dużej Rodziny.

 

Ulga PIT na niepełnosprawne dziecko

Ulga rehabilitacyjna – pomoc dorego biura rachunkowego

Obliczenie przysługującej ulgi rehabilitacyjnej jest dość skomplikowane. Do tego przyda się dobre biuro rachunkowe, którego pracownicy mają już doświadczenie w podobnych sprawach. Ulgą rehabilitacyjną określa się w skrócie „odliczenia z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych”. W tym wypadku podstawą jest orzeczenie o niepełnosprawności. To dokument, bez którego nie można skorzystać z ulgi. Ulgę można otrzymać na:

 • adaptacje i wyposażenie budynków, które wynikają z potrzeb osoby niepełnosprawnej,
 • przystosowanie pojazdów mechanicznych,
 • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, którego zakup jest podyktowany potrzebami osoby niepełnosprawnej,
 • zakup materiałów szkoleniowych i wydawnictw,
 • pobyt w zakładzie leczniczym,
 • pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
 • opiekę pielęgniarską,
 • utrzymanie psa przewodnika,
 • zatrudnienie tłumacza migowego,
 • zakup leków.

Poprawne skorzystanie z ulgi gwarantuje dobre biuro rachunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *