Strona główna » Aktualności » Bez kategorii » Toaleta przenośna dla niepełnosprawnych

Toaleta przenośna dla niepełnosprawnych

Toaleta przenośna dla niepełnosprawnych

Toalety przenośne są nieodłącznym elementem krajobrazu eventowego, tworząc zaplecze sanitarne w miejscach pozbawionych środków do załatwienia podstawowych, ludzkich potrzeb. Ostatnio mocno ograniczone przez pandemię wszelkie imprezy plenerowe, dni miasta, koncerty i wielodniowe festiwale nie mogły by się odbyć w świetle wymogów sanitarnych bez odpowiedniego obłożenia właściwą ilością punktów toaletowych. Bez dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej, często w trudnym terenie z dala od miejskiej infrastruktury, tylko dzięki sanitarnym rozwiązaniom mobilnym mogą przyjąć setki, a czasem tysiące uczestników.

Dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb niepełnosprawnych

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęca się dostosowywaniu architektury do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Tworzenie specjalnych ramp i podjazdów, perforowane powierzchnie dla niedowidzących, windy i specjalna sygnalizacja na przejściach dla pieszych. Są to konieczne rozwiązania, które chociaż w pewnym stopniu pozwalają na aktywizację osób niepełnosprawnych. Znoszenie sztucznych barier w miejskiej tkance to otwarcie się na potrzeby ludzi, którzy bez odpowiedniej troski byliby skazani na permanentne pozostawanie w domach. Udogodnienia w środkach komunikacji, dostosowane samochody i specjalistyczne wózki pozwalające nawet na uprawianie dyscyplin sportowych to znak czasu, będący wykładnią społecznej wrażliwości na miarę cywilizacji dwudziestego pierwszego wieku. Stąd toalety przenośne będą dostosowywać na miarę czasów oraz potrzeb ludzi.

Otwarcie się organizatorów imprez kulturalnych na osoby niepełnosprawne

Nie inaczej jest w przypadku rozmaitych wydarzeń skupiających dużą publikę. Coraz częściej na koncercie można spotkać osoby na wózkach, które wpuszczane są do specjalnie dla nich wydzielonej strefy, np. po d sceną, gdzie wraz ze swoim opiekunek mogą cieszyć się wydarzeniem w bezpiecznej przestrzeni.  O nich również muszą pamiętać koordynatorzy zaplecza sanitarnego, zapewniając w każdym zestawie przenośnych toalet, przynajmniej jedną dostosowaną do ich potrzeb. W założeniu toaleta przenośna dla niepełnosprawnych nie różni się znacznie od typowej kabiny. Na pewno jest obszerniejsza, aby zapewnić wewnątrz możliwość manewrów wózkiem inwalidzkim. Konstrukcja podestu umożliwia wjazd na wózku, a specjalne poręcze są dodatkowym wsparciem.

Społeczna odpowiedzialność w przestrzeni publicznej

Warto, aby osoby decyzyjne pamiętały, że taka specjalna toaleta powinna pojawić się w przestrzeni publicznej, wszędzie gdzie zachodzi potrzeba ustawienia standardowych toalet: w parkach, przy plaży, na polu kempingowym, podczas miejskich wydarzeń. Nawet jeżeli obłożenie takiego urządzenia będzie nieporównywalni e mniejsze, niż tych wystawionych dla osób nie dotkniętych żadnymi ułomnościami, będzie to odpowiedzialna, podyktowana wrażliwością społeczną decyzja. Zobacz także różne rodzaje toalet przenośnych.

Dowiedz się więcej o nowoczesnym urządzeniu Sesame Phone, które ułatwia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *