Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Lifestyle » Kamizelki taktyczne – po czym poznać te najlepsze?

Kamizelki taktyczne – po czym poznać te najlepsze?

kamizelki taktyczne

Kamizelki taktyczne – po czym poznać te najlepsze?

kamilezki taktyczne to dla zawodowego żołnierza część podstawowego umundurowania, nie mniej ważna niż dobre buty taktyczne. Warto jednak wiedzieć, że kamizelka kamizelce nierówna, a w sprzedaży dostępne są różne modele od wielu producentów, mniej i bardziej znanych. Przy tak dużej dostępności warto wiedzieć, które elementy kamizelki decydują o jej jakości i na jakie zwrócić uwagę przy wyborze.

Spis treści:

  • Kamizelki taktyczne – definicja
  • Rodzaje wojskowych kamizelek taktycznych
  • Najważniejsze cechy kamizelki taktycznej

Kamizelki taktyczne? Co to takiego

kamilezki taktyczne
Zdjęcie zaczerpnięte z: https://www.zielonysklep.pl/kamizelki/7534-kamizelka-taktyczna-dominator-fsb-wz93.html

Kamizelka taktyczna to odzież militarnej, służąca do noszenia ekwipunku. Przydaje się przede wszystkim do przenoszenia amunicji, sprzętu medycznego i nawigacyjnego. Składa się z szelek wraz z klamrami oraz kieszeni i szlufek. Kamizelka taktyczna pozwala na wygodne dopasowanie do ciała użytkownika. Drugie jej zastosowanie to przenoszenie ekwipunku, by żołnierz miał go zawsze przy sobie.

Jakie kamizelki taktyczne znajdziemy?

Do podstawowych wariantów zaliczamy tzw. beltkit, czyli połączenie kilku kieszeni z parą szelek, ułożonych najczęściej w literę H, ewentualnie X. Nieco bardziej zaawansowany model to Chest Rig – nadal bardzo lekki i minimalistyczny, bez osłony pleców i klatki piersiowej, ale często z większą liczbą schowków i możliwością rozbudowania oraz konfiguracji w ramach systemu MOLLE. Z kolei najbardziej zaawansowany model spełniający oczekiwania użytkowników o największych potrzebach to Plate Carrier – niemal opancerzona kamizelka taktyczna, która otula zarówno plecy, jak i klatkę piersiową, oferując dużo miejsca na ekwipunek, a także ochronę przeciwkulową dzięki płytom balistycznym. Jest cięższa, ale też wytrzymalsza i dlatego trafia od wyposażenia między innymi żołnierzy i policjantów sił specjalnych, udających się na wymagające misje.

Cechy kamizelek wojskowych, na które warto zwrócić uwagę

Aby wybrać najlepszą kamizelkę taktyczną, konieczne jest sprawdzenie pojemności i ułożenia kieszeni oraz szlufek. Minimalistyczna taktyczna kamizelka beltkit może zostać rozszerzona o pas taktyczny i stać się pełni funkcjonalna. Przy bardziej zaawansowanych wariantach ważny jest odpowiednie dopasowanie do ciała. Kamizelka powinna być lekka ale wytrzymała i ma być dostosowana do panujących warunków pogodowych oraz warunków misji. W przypadku trudniejszych misji i większych ryzyk istotnym elementem jest wkład na płytę balistyczną.

__

4 komentarze do “Kamizelki taktyczne – po czym poznać te najlepsze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *