Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Budownictwo » Płyty warstwowe – tajniki i ciekawostki

Płyty warstwowe – tajniki i ciekawostki

Płyty warstwowe

Płyty warstwowe to rodzaj panelu konstrukcyjnego, który jest używany w wielu różnych zastosowaniach. Najczęściej płyty warstwowe są stosowane jako okładziny zewnętrzne budynków. Wykorzystywane są również do budowy przegród, budynków prefabrykowanych oraz elementów konstrukcyjnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej płytom warstwowym i ich licznym zastosowaniom.

Co to są płyty warstwowe?

Płyta warstwowa to płyta konstrukcyjna, która składa się z trzech warstw: poszycia zewnętrznego, poszycia wewnętrznego oraz rdzenia. Rdzeń może być wykonany z różnych materiałów, ale najczęściej stosowanymi rdzeniami w płytach warstwowych są poliuretan (PUR) i poliizocyjanuran (PIR). Płyty warstwowe są wytwarzane przez łączenie warstw z rdzeniem za pomocą ciepła i ciśnienia.

Z czego wykonane są panele?

Zewnętrzna powłoka jest zwykle wykonana z blachy, takiej jak aluminium lub stal. Poszycie wewnętrzne może być wykonane z blachy lub innego materiału, np. płyty gipsowo-kartonowej. W poniższej tabeli wymieniono niektóre z najpopularniejszych typów płyt warstwowych w oparciu o ich zewnętrzne i wewnętrzne powłoki:

Płyty warstwowe

Dlaczego warto sięgać po panele?

Główną zaletą stosowania płyt warstwowych jest to, że są lekkie, ale nadal bardzo wytrzymałe. Dzięki temu idealnie nadają się do różnych zastosowań, takich jak okładziny zewnętrzne, ścianki działowe i budynki prefabrykowane. Płyty warstwowe posiadają również dobre właściwości termoizolacyjne dzięki swoim rdzeniom. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania w energooszczędnych projektach budowlanych.

Typowe zastosowania płyt warstwowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z najczęstszych zastosowań płyt warstwowych jest zewnętrzna okładzina budynków. Powszechnie stosuje się je również przy budowie przegród i budynków prefabrykowanych. Oprócz tych zastosowań, płyty warstwowe można również wykorzystać do budowy elementów konstrukcyjnych, takich jak belki i słupy. Niektóre inne typowe zastosowania płyt warstwowych obejmują:

  • Okładziny ścienne
  • Sufity
  • Dachy
  • Drzwi

Sięgnij po odpowiedni materiał na budowę

Jak widać, istnieje wiele różnych zastosowań płyt warstwowych w budownictwie. Dzięki swojej wytrzymałości, trwałości i właściwościom termoizolacyjnym płyty warstwowe są coraz popularniejszym wyborem dla szerokiego zakresu zastosowań. Jeśli planujesz projekt budowlany, który wymaga użycia płyt warstwowych, koniecznie skonsultuj się z profesjonalistą, aby upewnić się, że jest to najlepsza opcja dla Twoich potrzeb.

4 komentarze do “Płyty warstwowe – tajniki i ciekawostki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *