Strona główna » Aktualności » Bez kategorii » PFRON dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

PFRON dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców jest zainteresowana zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że mogą uzyskać dofinansowanie z PFRON. Starając się o pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, trzeba spełniać określone warunki.

Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON na pracownika?

Z omawianego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący zakład pracy chronionej, a także zatrudniający mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Mogą oczywiście zatrudniać więcej pracowników, ale wtedy przynajmniej 6% muszą stanowić niepełnosprawni. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściciele firm, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie PFRON do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, nie mogą mieć zaległości w zobowiązaniach wobec wspomnianego funduszu, które przekraczają 100 złotych. Należy mieć świadomość, że dofinansowanie z PFRON na pracownika nie zostanie także przyznane przedsiębiorcy, który znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie uzyskają go również właściciele firm, którzy nie otrzymali od swoich pracowników odpowiednich dokumentów. Świetnym przykładem może być orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Należy mieć świadomość, że każdy z etapów można sfinalizować na kilka sposobów. Papiery można składać:

  • online,
  • przez pełnomocników,
  • osobiście.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorcy mają na to czas do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego będzie dotyczył określony dokument. Ponadto obowiązkiem właściciela firmy jest także przesłanie do PFRON wszystkich swoich danych w celu rejestracji w bazie podmiotów, które ubiegają się o dofinansowanie. Bardzo istotne znaczenie mają także oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej w innej formie. Nie można również zapomnieć o sprawozdaniu finansowym za okres ostatnich trzech lat obrotowych. Zadaniem przedsiębiorcy jest również złożenie informacji o zatrudnieniu, wynagrodzeniach i stopniach niepełnosprawności wszystkich zatrudnionych osób.

PFRON dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej – najważniejsze informacje

Godny uwagi jest fakt, że do liczby pracowników nie są wliczane osoby niepełnosprawne przebywające na bezpłatnych urlopach. Dodatkowo dofinansowanie z PFRON nie będzie przysługiwało pracodawcom zatrudniającym pracowników w oparciu o umowę o dzieło czy zlecenie. Bardzo ważne jest również to, czy w firmie pracują osoby, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym albo lekkim stopniu niepełnosprawności z prawem do emerytury. Należy mieć świadomość, że w takiej sytuacji nie jest możliwe uzyskanie pieniędzy. Postaraliśmy się nieco przybliżyć, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON. Chcąc sięgnąć po te środki, trzeba spełnić określone wymagania formalne, dla zapracowanych przedsiębiorców polecamy skorzystanie z pomocy księgowego Gliwice.

Dowiedz się więcej na czym polega outsourcing księgowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *