Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Zdrowie » PFRON dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

PFRON dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców jest zainteresowana zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że mogą uzyskać dofinansowanie z PFRON. Starając się o pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, trzeba spełniać określone warunki.

Komu przysługuje dofinansowanie z PFRON na pracownika?

Z omawianego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący zakład pracy chronionej, a także zatrudniający mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Mogą oczywiście zatrudniać więcej pracowników, ale wtedy przynajmniej 6% muszą stanowić niepełnosprawni. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściciele firm, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie PFRON do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, nie mogą mieć zaległości w zobowiązaniach wobec wspomnianego funduszu, które przekraczają 100 złotych. Należy mieć świadomość, że dofinansowanie z PFRON na pracownika nie zostanie także przyznane przedsiębiorcy, który znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie uzyskają go również właściciele firm, którzy nie otrzymali od swoich pracowników odpowiednich dokumentów. Świetnym przykładem może być orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Należy mieć świadomość, że każdy z etapów można sfinalizować na kilka sposobów. Papiery można składać:

  • online,
  • przez pełnomocników,
  • osobiście.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorcy mają na to czas do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu. Ponadto obowiązkiem właściciela firmy jest także przesłanie do PFRON wszystkich swoich danych w celu rejestracji w bazie podmiotów, które ubiegają się o dofinansowanie. Bardzo istotne znaczenie mają także oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej w innej formie. Nie można również zapomnieć o sprawozdaniu finansowym za okres ostatnich trzech lat obrotowych. Zadaniem przedsiębiorcy jest również złożenie informacji o zatrudnieniu, wynagrodzeniach i stopniach niepełnosprawności wszystkich zatrudnionych osób.

PFRON dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej – najważniejsze informacje

Godny uwagi jest fakt, że do liczby pracowników nie są wliczane osoby niepełnosprawne przebywające na bezpłatnych urlopach. Dodatkowo dofinansowanie z PFRON nie będzie przysługiwało pracodawcom zatrudniającym pracowników w oparciu o umowę o dzieło czy zlecenie.Ważne jest pracowanie z osobami niepełnosprawnymi z prawem do emerytury

Należy mieć świadomość, że w takiej sytuacji nie jest możliwe uzyskanie pieniędzy. Postaraliśmy się nieco przybliżyć, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON. Chcąc sięgnąć po te środki, trzeba spełnić określone wymagania formalne, dla zapracowanych przedsiębiorców polecamy skorzystanie z pomocy księgowego Gliwice.

Dowiedz się więcej na czym polega outsourcing księgowości.

1 komentarz do “PFRON dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *